Açık Lise Okuyanlara Öneriler

Merhaba sevgili arkadaşlarım bugün Facebook sayfamdan bir öneri aldım ve bir düşünüp değerlendirdim. Bu öneri Açık Lise ve Açık Öğretim okuyana arkadaşlar için bir şey paylaşmak oldu. Bende bunu iki kategori halinde değilde tek kategori altında birleştirerek genelleştirdim ve bugün itibari ile eğitim konusunda da yazmaya karar verdim. İlk konumu açık lise okuyanlara öneriler olarak belirledim. Açık lise hakkında aslında biraz bilgim var kardeşim açık lise okuduğu için burada işler nasıl ilerler çok iyi biliyorum diyebilirim. İşte açık lise okuyanlara önerilerim ;

Öncelikle eğer açık lise okuyacaksanız vaktiniz varsa mesleki açık öğretim lisesini tercih edin derim. Çünkü buradan mezun olduğunuzda meslek lisesinden mezun olmuş oluyorsunuz ve sizlere büyük bir iş imkanı sağlıyor. Vaktiniz varsa diyorum çünkü mesleki açık lisede de okula gitme zorunluluğunuz var bu daha çok akşam lisesi gibi oluyor. Normal girdiğiniz sınavların yanı sıra haftanın iki günü okula gidip orada meslek derslerini alıyorsunuz. Aynı zamanda meslek dersleri içinde sınava girip bunları da vermeniz gerekiyor ama mezun olduğunuz zaman çok işinize yarayacak diyebilirim. Çünkü meslek lisesi mezunu oluyorsunuz ve iş bulma olasılığınız daha yüksek. Üstelik elektrik elektronikten tutun, tesisatçılık bölümüne kadar bir çok bölüm seçeneği mevcut. Bunun yanı sıra Meslek Yüksek Okullarına direk geçiş hakkınızda oluyor mezun olduktan sonra. Hem çalışıp hem okulunuzu yürüte bilirseniz eğer Mesleki Açık Liseleri sizin için bir velinimet diyebilirim.

Normal yani düz açık liseyi eğer ki yaşınız gençse ve hem çalışıp hem okumak istiyorsanız üniversite hedefiniz varsa tercih edin derim. Okula gitmiyorsunuz sadece sınavlara giriyorsunuz ama sadece lise mezunu olmak için okumuş olursunuz. Ama diyorsanız ben orta öğretim KPSS de başarılı olurum üniversitede okurum sizin çok iyi bir seçenek. Hem okula gitme zorunluluğu yok hemde bitmesi kolay bir tercih.

Açık Lise Okuyanlara Öneriler ;

Yukarıda verdiğim tavsiyelerin yanı sıra her iki açık lise okuyanlara öneriler olarak şunları söyleyebilirim ;

 • İlk önerim tabi ki sınavlara boş kafa ile gitmeyin. Çalışın ders çalışın.
 • Hangi derslerden sınavlara girecekseniz o derslerin geçmiş yıllardaki sorularına ve çözümlerine mutlaka göz atın..
 • Kredisi yüksek dersler almaya bakın bu dersler size okulu daha hızlı bitirmeniz için yardımcı olacaktır.
 • Açık lise takvimini mutlaka takip edin. Kayıt yenileme tarihleri sınav tarihleri çok önemli kayıt yenilemeyi bir kaçırdınız o dönem boşa kayıp. Sınavı kaçırdınız yine boştan yere kayıp anlamına geliyor.
 • Ders çalışmadım sınava girmemin bir anlamı yok demeyin aldığınız 1 kredinin bil çok büyük önemi var o yüzden sınavlara mutlaka girin

Hepinize yeni eğitim öğretim döneminde başarılar dilerim. Allah zihin açıklığı versin…

Arzu

Araştırmayı ve paylaşmayı çok seviyorum. Bu sitede sizler için bütün araştırmalarımı paylaşacağım

Açık Lise Okuyanlara Öneriler” için bir yorum

 • 10 Eylül 2017 tarihinde, saat 15:01
  Permalink

  Merhabalar, öncelikle bu güzel bilgiler için teşekkür ederim. Lakin değinmeden geçemeyeceğim bir kaç şey mevcut. Siteniz çok sade ve çok şık duruyor, bu güzelliği reklamlarla bozmamanızı tavsiye ederim. Hem siteniz sade, hem yayınlamış olduğunuz makale akıcı ve doyurucu. Bu yolda başarılarınızın devamını dilerim r10.

  Yanıtla

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir