Araç Motorlu Taşıtlar Vergisi (MTV) Borç Sorgulama ve Ödeme Yöntemleri

Motorlu Taşıtlar Vergisi kısa adıyla MTV, araç sahiplerinin yılda iki kere ödeme zorunluluğu olduğu bir vergi çeşididir.

MTV sadece kara taşıtlarına değil helikopter, uçak ve motorlu deniz taşıtları gibi ulaşım araçlarına da uygulanmaktadır.Her yıl belirlenen bir yüzde ile verilen bu vergi hesaplama, sorgulama ve ödemeleri genel olarak Gelir İdaresinin Başkanlığının (GİB)’na yapılmaktadır. Altı ayda bir yani Ocak ve Temmuz aylarında ödenen bu vergi çeşidi hakkında taşıt sahiplerinin merak ettiği bir çok konu bulunuyor.  Bunlar arasında genel olarak MTV hesaplama, borcu sorgulama ve öğrenme ve bandrol ödeme gibi sorular yer arıyor. Bizde bu konuları sizler için bu yazımızda açıklığa kavuşturmak istedik.

Motorlu Taşıtlar Vergisi hesaplama nasıl yapılır?
Gib (Gelirler Vergi Dairesi) sitesinde yer alan bir takım seçeneklere göre belirlenir. Bunlardan ilki aracın otomobil, arazi aracı, motosiklet, minibüs, panel van, otobüs, kamyon, kamyonet tipine göre ödeyeceğiniz bandrol ücreti değişiklik göstermektedir. Araç tipine bağlı olarak aracın yaşı, silindir hacmine göre belirlenen miktarlarda vergi alınmaktadır. Otobüslerde oturma yerine göre, kamyon ve kamyonetlerde ise azami toplam ağırlığına göre bu tutar belirlenmektedir. MTV hesaplama ekranı için gib resmi sitesinde yer alan Motorlu Taşıtlar Vergisi Hesaplama sayfasında ayrıntılı bilgiyi bulabilirsiniz.

Motorlu Taşıtlar Vergi Borç sorgulama nasıl yapılır?
MTV borç öğrenme için birden fazla seçeneğiniz bulunuyor. Size en yakın vergi dairesinden plakadan vergi borcunu varsa faizleriyle birlikte öğrenme imkanınız bulunuyor.  Ayrıca GİB internet vergi dairesinde bulunan Motorlu Taşıt Sorgulaması ve Ödeme ekranında yer alan plaka, TC kimlik numarası veya vergi kimlik numarası ve ruhsat üzerinde bulunan aracın tescil tarihini girerek araca ait güncel bandrol  borcunun yanında geçmişten gelen borçlarını ve faizlerini de görebilmektesiniz. Yine sorgulama yöntemlerinden biri olarak son yıllarda online işlemlerde aını sıkça duyup kullandığımız e-devlet sistemi üzerinden de yapabilirsiniz. Bunun için e Devlet sistemine üye olmanız ve turkiye.gov.tr adresinden internet sitesine giriş yapmanız gerekmekte. Üyelik için gerekli olan şifrenizi alma ve kullanma konusunda başka bir yazımızda yer vereceğiz. eDevlet sistemine TC kimlik no ve şifrenizle giriş yaptıktan sonra Gelirler İdaresi Başkanlığı nın sayfasında Vergi Borcu Sorgulama ekranında aracınızın tüm MTV borç bilgilerini öğrenebilirsiniz.

Diğer bir MTV borcunun öğrenilmesi yöntemi de bankalar aracılığıyla online sorgulamalardır. Bankaların sitelerinde yer alan internet şubelerinden veya mobil bankacılıktan plaka bazında taşıtların borç sorgulamasını rahatlıkla gerçekleştirebilirsiniz.

Motorlu Taşıtlar Vergisi Borcu ödeme yöntemleri nelerdir?
MTV her yıl iki eşit taksit şeklinde Ocak ve Temmuz aylarında ödemesi zorunlu olarak yapılmaktadır. Taşıt sahiplerinin ödeme yapmaması durumunda ise ödeme gününden itibaren günlük olarak belirlenen oranlarda gecikme faizi uygulanmaktadır. Ayrıca ödeme için yasal bir süre tanınmakta, araba sahipleri bu zaman aralığında ödeme yapmamaları durumunda kamu alacağı olduğundan e-haciz işlemi başlatılabilmektedir.

Motorlu taşıtlar vergisi, Vergi dairelerinden, Gelirler İdaresi Başkanlığı’nın resmi internet sitesi üzerinden kredi kartınız ile, banka şubeleri, banka internet siteleri ve mobil bankacılık ile hemen ödenebilmektedir. Son yıllarda bankalar çeşitli kampanyalar düzenlemekte ve kredi kartı kullanımında taksitlendirme yapmaktadır. Şimdi ödeme yöntemleri hakkında tek tek daha detaylı olarak bilgi verelim.

Vergi Dairelerinden Borç ödeme: Araç ruhsatınızla herhangi bir vergi dairesine giderek plaka üzerinden aracın tüm geçmiş ve güncel mtv borçlarını çıkartıp ödeme yapabilirsiniz.

İnternet Üzerinden Borcu Ödeme (gib.gov.tr): Gelirler İdaresi Başkanlığı internet sitesi olan gib.gov.tr  adresine giriş yaparak TC kimlik numarası ve araç plakası ile  ödeme yapabilirsiniz. Bunun için gib.com.tr adresine girdikten sonra ana sayfada bulunan hızlı erişimden borç sorgulama ve ödeme kısmında mtv borcu seçeneğine tıklamalısınız. Karşınıza çıkacak olan yeni ekranda MTV ve TPC ÖDEME seçeneğinde TC Kimlik No ve aracın plakası ile giriş yaptıktan sonra güncel tüm borçlarınız karşınıza gelecektir. Bu ekranda istediğiniz borçları seçip kredi kartı ile online olarak ödeme yapabilirsiniz.

Bankalar aracılığıyla ödeme yapma: Hemen hemen tüm bankalardan mtv borcunuzu ödeme imkanınız bulunmaktadır. Banka şubesine giderek plakadan bandrol borçlarınızın bir kısmını veya tamamının ödemesini gerçekleştirebilirsiniz.  Bankanın kullanmış olduğunuz internet şubesi veya cep telefonuzda yer alan mobil bankacılık ile  genellikle ödemeler başlığı altında yer alan MTV ödeme seçeneğiyle aracın plakası ve vergi yılını belirledikten sonra işleminizi gerçekleştirebileceksiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir