Bankada Unutulan Para Sorgulama, Zaman Uğrayan Hesaplar Nasıl Öğrenilir ve Geri Alınır?

Banka mevduat hesabında geçmişten unuttuğunuz ya da aklınıza şimdi gelmeyen fakat daha önceden bir banka şubesinde açtığınız hesabınızda unuttuğunuz paranın olup olmadığını sorgulayabilirsiniz. Günümüzde onlarca bankanın olduğunu düşünürsek mutlaka birden fazla bankada işimiz olduğundan dolayı hesap açmak zorunda kalmışızdır. Bu hesaplara yatırdığımız paraların bir kısmını unutmuş olabilme ihtimalide bulunmaktadır. İşte bu bankalarda bulunan unutulan paraları kolay bir şekilde sorgulayıp, zaman aşımına uğramadan geri alabileceğimiz bir yöntem bulunmaktadır.

Geçen sene 529.000 insan bankalarda 10 yıl boyunda işlem yapılmayan hesaplarında ortalama 115 milyon Türk Lirası unuttuğunu düşünürsek karşımıza ciddi bir rakam çıktığını söylemek yanlış olmaz. Her yıl zaman aşımına uğrayacak olan unutulan paraların listesini Türkiye Bankalar Birliği yayınlıyor. Hem TL hem de döviz olarak yayınlanan bu listede bulunan hesaplar belirlenen zamana kadar çekilmediği taktirde TMSF’ye (Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu) devrediliyor. Bu bankalarda unutulan paralar bireysel hesaplar olabildiği gibi şirketler, dernekler, vakıflar veya devlet kurumları da olabiliyor.

Bu sene 10 yıldır işlem görmeyen bankada kalan para için listeler yayınlandı ve kendi adınıza bir banlarda unutulan para olup olmadığını öğrenmek için birden fazla yönteminiz var. Unutmadan söyleyelim hak sahiplerinin bu hesaplarla ilgili işlem yapmak için son günü 15 Haziran 2018 olarak belirtildi.

Banka da kalan para nasıl sorgulanır?
Zaman aşımına uğramış paranızın olup olmadığını internet üzerinden yapacağınız basit bir sorgulama ile öğrenebilirsiniz. Zamanaşımına uğramış kıymetlerin bulunduğu listeleri ilgili yönetmeliklerden dolayı bankaların kendi resmi siteleri, Türkiye Bankalar Birliği (TBB), Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF) ve Türkiye Katılım Bankaları Birliği (TKBB) sitelerinde zamanaşımı sorgusu linklerinde yer almaktadır.

Her yıl belirli dönemlerde yayınlanan bu listede adınızı öğrenmek için aşağıdaki sitelerden yararlanılmaktadır.

Zamanaşımı unutulan paraları hangi sitelerden yapılabilir?
Bankada kalan paraları öğrenebilmek için aşağıda bulunan internet sitelerini kullanabilirsiniz.
Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu – TMSF : www.tmsf.org.tr
Türkiye Bankalar Birliği – TBB : www.tbb.org.tr
Türkiye Katılım Bankaları Birliği – TKBB : www.tkbb.org.tr
Banka İnternet Sitesi Listesi : www.tbb.org.tr/tr/banka-ve-sektor-bilgileri/banka-bilgileri/internet-adresleri/67

Banka hesabında unutulan parayı nasıl geri alınır?
Yukarıda bulunan internet sitelerinden sorgulama yaptığınız da eğer isminize bir unutulan para mevcut ise zaman aşımına uğramadan alabilirsiniz. Bunun için hesabınızın bulunduğu banka şubesine gidip paranın iadesi için başvurmanız gerekmektedir.

Bankada unutulan ne kadar param var?
Verilen liste sorgulamasında adınıza bir bankada para olduğu çıktığında karşısında ne kadar paranın mevcut olduğunu yazmaz. Sadece ilgili banka şubesinin ismini görürsünüz. Bu paranın miktarını öğrenmek için listede yazan banka şubesine başvurmanız gerekmektedir. Sorgulama yaptığınızda karşınıza çıkan banka şubesine başvuru yaparak ne kadar para unuttuğunuzu sorgulama yapabilirsiniz.

Banka hesabında bulunan unuttuğum parayı ne zamana kadar çekebilirim?
Bankalarda zaman aşımına uğrayan paralar ile ilgili listeler Şubat ayı başından itibaren 4 ay süre boyunca ilgili sitelerde yönetmelik gereği yayınlanmaktadır. 31 Mayıs ayına kadar belirlenen sürede sorgulama listelerine ulaşılabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir