Beyinde Damar Toplanması Nedir ?

Merhaba sevgili okurlarım. Size bahsedeceğim konu bir yakınımda ortaya çıkan ve benim ilk defa duyduğum ama araştırınca ne kadar önemli bir hastalık olduğunu öğrendiğim beyinde damar toplanması olacak. Bu hastalığı daha önce hiç duymamıştım eminim aranızda hiç duymamış olan da vardır diye düşünüyorum. Beyinde damar toplanması doğuştan olan bir hastalıkmış ama riskli bir hastalık. Giriş bölümünü daha fazla uzatmadan size beyinde damar toplanması nedir bundan bahsetmek istiyorum.

Bu hastalık doğuştan daha doğrusu anne karnında oluşan bir hastalık ama belirtileri göstermesi biraz zaman alabildiği gibi erkende ortaya çıkabiliyor. Anne karnında beyin damarlarının dengesiz ve ya yanlış gelişimi bu hastalığa neden oluyor. Hastalığın asıl adı AVM ( Alışveriş Merkezi Değil ) Arteriovenöz malformasyon diye geçiyor. Bu hastalık 5000 insanda bir görülen yani nadir görülen bir hastalık. Bu hastalık ailesel kalıtsal bir yapıya sahip değilmiş yani bu hastalığı geçiren bir bireyin çocuklarında bu hastalığın görülme riski yüksek değildir.

Beyinde Damar Toplanması Nedir ?

Beyinde damar toplanması yani avm hastalığı fazla sayıda ve gelişimi anormal olan damarların bir araya toplanması ile oluşur. Bu toplanan damarlarda kan akışı diğer damarlara göre daha hızlıdır. Bu da bu damarların beyinde diğer besleyici damarlara göre daha fazla kan akışı yaptığı anlamına geliyor. Sonuç olarak diğer besleyici damarlarda az kan akışı olduğu için o bölgelerde daha az beslenme oluyor anlamına geliyor. Kan akışı bu damarlarda hızlı olduğu için doğal olarak basınçta yüksek oluyor ve bu basınç bu damarlara büyük zararlar verebiliyor. İlerleyen zamanlarda bu basınca dayanamayan en zayıf noktadan ise damar patlayabiliyor. Buda istemediğimiz sonuç yani hayati riski olan beyin kanamasına yol açıyor.

Beyinde Damar Toplanması Nasıl Anlaşılır ?

Bu hastalığa sahip kişilerin bir bölümünün bu hastalıktan haberi bile olmuyormuş. Hastalığın anlaşılması ise beyinin beslenmesi zorlaştığı zaman ortaya çıkıyormuş. Daha kötüsü bu hastalık ani geçirilen bir beyin kanaması ile en kötü noktada da ortaya çıkma riski de varmış.

Belirtileri ise birden sizi rahatsız edici şekilde başlayan baş ağrıları, bulantı ve kusmalar, kollarınızda ve bacaklarınız da başlayan halsizlik ( bu felç şeklinde de olabilir ), en önemli belirtilerinden biri benim tanıdığım kişi de bu belirti var konuşmada zorluk ( kekemeleyerek konuşma, cümleleri  kurarken zorluk çekme ) ve bilinç kaybı.

Bu hastalığa sahip kişilerin bir kısmında ise beynin iyi beslenmemesi ile yeterli oksijeni alamadığı için şu belirtiler ortaya çıkabilir ;

Sara, Baş ağrısı, kol ve bacaklarda halsizlik, çabuk yorulmalar, güç kaybı ve görme bozuklukları.

Beyinde Damar Toplanması Tedavisi ;

Bu hastalığın tedavisi ise kişiden kişiye farklılık gösterebiliyor. Bunlar açık cerrahi yani beyin açılarak ameliyat ya da kapalı cerrahi yani damar yolu ile tedavi. Ama hastanın yaşı geçmiş ise riski yüksek olduğu için önce kapalı ve sonrasında açık cerrahi yöntemleri uygulanıyormuş. Aslında bu tedavilerden bahsetmem yanlış diye düşünüyorum. Çünkü bunu en iyi doktorlar bilir ve ben doktor değilim. Bu yüzden tedavisi ile ilgili detaylı bir açıklama yazmıyorum.

eğer sizde bu belirtiler varsa sakın ola ihmal etmeyin ve hemen bir doktora başvurun. Doktor sizde bu hastalığın olduğunu doğrularsa size bir analiz raporu çıkaracaktır ve bu rapora göre size tedavi için bir yol çiziyor zaten. Sizi tek yapmanız gereken ise bu tedaviye uyum sağlamak. Yoksa sonuçlarına katlanmak zorunda kalırsınız.

Hepinize sağlıklı ve mutlu günler.

Arzu

Araştırmayı ve paylaşmayı çok seviyorum. Bu sitede sizler için bütün araştırmalarımı paylaşacağım

Beyinde Damar Toplanması Nedir ?” için bir yorum

  • 5 Eylül 2017 tarihinde, saat 16:00
    Permalink

    çok önemli ve dikkat edilmesi gereken bir konu yakın bir tanıdğımda olmuştu , inanın cok zor

    Yanıtla

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir