Borç Transferi Nedir? Nasıl Yapılır?

Kredi kartı kullanımı çok hızlı şekilde yaygınlaştı ve artık hemen herkesin en az bir tane kredi kartı bulunuyor. Çalışanlar, memurlar, öğrenciler, ev hanımları dahil artık herkes kredi kartı kullanıyor.

Yaptığımız alışverişlerin büyük çoğunluğunu kredi kartları ile yapar hale geldik. Nakit kullanımı ise bir o kadar azaldı. Kredi kartları avantajlar getirdiği gibi dezavantajları da beraberinde getiriyor. Uzun vadedeki dezavantajlarından ziyade kısa vadede de kullanım zorlukları sağlayabiliyor. Borç transferi de bu noktada çözüm önerisi olarak karşımıza çıkan bir durum. Peki nedir bu borç transferi, ne zaman ve hangi koşullar altında ihtiyaç duyulan bir şeydir? Şimdi bu sorunun cevabını arayalım.

Öncelikle kredi kartı kullanımı herkesin bildiği gibi sadece tek bir kart üzerinden olmuyor. Her bankanın kredi kartı olduğu gibi aynı zamanda her bankanın farklı özelliklerde de kredi kartları bulunuyor. Bu öyle bir piyasa haline geldi ki artık çeşitli imkanlarda farklı vaatlerle sayısız reklama maruz kalıyoruz. Bu durumda da kredi kartı sayımız birden daha fazla hale gelebiliyor. Yani çok sayıda kredi kartı ediniyoruz. Bu durum aslında cazip avantajlara kapılarak elde ettiğimiz bir durum olmasına karşın kullanım açısından da zorlukları beraberinde getiriyor. Çok sayıda kredi kartı kullanıyorsanız muhtemelen bunların hesap kesimleri de birbirinden farklı olacaktır. Bir ay içerisinde farklı zaman dilimlerinde hesap kesilen kartların ödemelerini yönetmek çok da kolay olmayabilir. Üstelik farklı taksit alternatiflerini değerlendirerek alışveriş yapıyorsanız ve birden fazla kartı kullanıyorsanız durum çok daha karmaşık bir hal alacaktır. İşte borç transferi dediğimiz olay da tam olarak bu noktada yardıma geliyor.

Borç transferinin temel amacı ödeme güçlüklerini ortadan kaldırmak, farklı borçlarınızı tek bir noktada toplamak, tek bir bankaya borçlu hale gelmek ve mevcut durumda ödemeniz gereken borçları tekrar yapılandırma imkanı elde etmek olacaktır. İşte bu kolaylık farklı kartlara farklı ve uzun vadeli borçları olanlar için çok cazip bir teklif olmaktadır. Bu sadece müşteriler için değil aynı zamanda bankalar için de avantajlı olacaktır. Şimdi borç transferinin ne olduğuna ve nasıl yapıldığına biraz daha yakından bakalım.

Borç Transferi Nasıl Yapılır?

Öncelikle borçlarınızın aktarılmasını istediğiniz bankaya başvuruda bulunmanız gerekiyor. Bu başvuru onaylandığında diğer borçlu olduğunuz bankalardan borçlarınız aktarılır ve eşit bir taksitlendirme yapılır. Bu ilk aşamada da elbette ki bir işlem ücreti alınır. İşlemin bir artısı ise hesap kesim gününü sizin belirleyecek olmanızdır. Bu tarihte ilk olarak ödeyeceğiniz ekstrede bu işlem ücreti de yansıtılmış olacaktır. Banka tarafından taksitlendirilmiş olan borç tutarınız ise her ay size verilen ekstrede yer alacaktır. Buradan işlemi daha yakından takip edebilirsiniz.

Ancak elbette hiçbir banka bunu çıkarı olmaksızın yapmayacaktır. Aktarılan borç miktarına banka tarafından belirli bir aylık faiz oranı yansıtılır. Yani sizin borcunuza belirlenen orana göre bir faiz eklemesi yapılır. Bu şekilde yeni borcunuz da belirlenmiş olur. Bu bankaya faiz ödemesi yaparken diğer borcunuzu aldığınız bankalara da faiz ödemesi gibi ödemeler yapmak zorunda kalmayacaksınız. Bu da diğer taraftan bir artı olacaktır.

Pratikte ise başvurunuz onaylandığında bankalar tarafından sistem iki şekilde gerçekleştirilir. Birinci yolda banka size borcunuzu diğer bankadan kapatmanız için borç kadar nakit ödemesi yapar. Bunun için bankanın size güveniyor olması gerekir. Bu şekilde siz karşı taraftaki bankaya borcunuzu öder ve bir tek bankaya borçlanmış olursunuz. Bu bankalardan borcu yoktur şeklinde bir kağıt alıp teslim etmeniz gerekir. İkinci yöntemde ise banka sizi hiç yormaz. Diğer banka ile kendisi irtibata geçer ve borcu kendisi öder. Bu çok daha kolay olmaktadır. Bu şekilde farklı bankalara borç yükünden kurtulmuş olursunuz.

Borç Transferi yapabilmek için farklı bankaların kartlarına sahip olmalısınız. Borcunu ödemekte zorlananlar için bu yöntem çok mantıklıdır. Özellikle tek bir borç haline getirip o borcu daha uzun vadeye yapılandırmak çok avantajlı olmaktadır. Diğer taraftan her bankanın bu işlemi yapmadığını da bilmelisiniz. Bu gibi durumlarda öncelikle elinizdeki kartlardan hangilerinin ait olduğu bankanın borç transferi yapıp yapmadığını öğrenmeniz çok daha mantıklı olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir