Down Sendromlu Çocuklar İçin Öneriler

Herkese merhaba. Down Sendromlu çocuklarımız yani meleklerimiz için bir yazı ile karşınızdayım. Benim bir yeğenim var down sendromlu bu yazımı ona bakarak yazma kararı aldım. Sebebi ise onun saflığı ve temizliği. Gerçekten baktığım zaman onu sarasım içime atasım geliyor. Yaşamını incelediğim zaman melekler için yapılması gereken gerçekten bir kaç önemli madde bulunuyor. Bunları kendi görüşlerim ile sizler için paylaşacağım. Down Sendromlu Çocuklar İçin Öneriler yazımızın devamında.

Down Sendromu dediğimiz zaman aslında herkesi bir korku sarıyor. Fakat bu öyle korkulacak bir şey değil. Hatta bence sevinilmesi gereken bir şey. Çünkü onlar gerçekten ailelerini özel kılıyor.

Tamam fiziksel olarak farklılıklar gösterebilirler ama bilgi olarak bizden daha üstün olabiliyorlar. Bunun için de tabi ailelerin üzerine çok görev düşüyor. Aslında bu görevleri sıralasak bitmez ama bunlar içinden çok önemli olanları sizler için bir kaç madde halinde sıralıyorum.

Down Sendromlu Çocuklar İçin Öneriler;

İlk olarak hamileliğiniz sırasında bunu öğrendiniz sakın korku ve endişeye kapılmayın. Çünkü bu korkulacak bir şey değil. Hamileliğiniz sırasında çocuğunuza ilgi ve şefkat gösterin onu sevin onunla konuşun.

Doğduktan sonra ben ne yapacağım diye kara kara düşünmeyin. Aksine ne kadar şanslı olduğunuzun farkına varın. Allah size böyle bir güzellik vermiş çünkü ve bu çocuğun sevaplarını göz önünde bulundurun.

Gelelim en önemli sürece gelişim sürecine. Gelişim sürecinde gösterdiğiniz ilgi ile birlikte çocuğunuzun alacağı eğitimde çok önemli. Bir down sendromlu çocuğun eğitimi ne kadar iyi olursa gelişimi de o kadar iyi olur. Ha buda en pahalı eğitimleri aldırın demek değil. Araştırın en iyi eğitim veren yerleri bulun.

Eğitim yerinde aldığı eğitimlerin yanı sıra ev içerisinde gördükleri de çok önemli. Buda şu demek oluyor çocuk anne ve babasından ne görürse onu aklına yazar. Bu yüzden ona şefkatle yaklaşın. Ona göstereceğiniz ilgi ve bilgi ona gerçekten çok faydalı olacaktır.  Ona anlatın, onunla sohbet edin, doğruyu yanlışı gösterin.

En önemli maddelerden biri de bunu herkes için söylemiyorum ama bunu yapanlar var. Çocuğum down sendromlu dışarıya çıkaramam asla ama asla demeyin. Aksine dışarı çıkarın yeni şeyler gösterin ve ona arkadaş çevresi edinmesi için fırsatlar verin. Yani aslında bu her çocuk için geçerli ama down sendromlu çocuklar için daha önemli. Onu asosyal değil sosyal yetiştirin.

Ona ilgi ve şefkat gösterirken dikkat edin. Çünkü bu her istediğini yapın anlamına gelmiyor. Evinizde ona yanlışları doğruları mutlaka öğretin ki neyin yanlış neyin doğru olduğunu bilsin.

Birde kendi görüşümü ekliyeyim başınızdan savmak için çeşit yollara başvurmayın. Yok televizyon, yok telefon, çizgi film gibi ilerde gerçekten pişman olabilirsiniz.

Sizler seçilmiş anne ve baba olarak bunun kıymetini bilin. Atacağınız her adımın onun için ne kadar etkileyici olduğunu da aklınızda bulundurun. Ve ne kadar şanslı olduğunuzun farkına varın.

Bir başka önerim ise mutlaka diğer down sendromlu aileler ile mutlaka iletişime geçin. Sosyal medyadan olur gittiğiniz eğitim kurumlarından olur mutlaka tanışın onlarla onlardan akıl alın. Doğal olarak çocuklarınızı da tanıştırın. Bunlar gerçekten faydalı olacaktır.

Unutmayın onların bizden hiç bir eksiği yok aksine +1 fazlaları var. 

 

Arzu

Araştırmayı ve paylaşmayı çok seviyorum. Bu sitede sizler için bütün araştırmalarımı paylaşacağım

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir