E-Devlet Emekli Maaşı Sorgulaması ve Maaş Kesintileri

Emeklilik, her çalışanın hayalini kurduğu bir dönem… Fakat hayat koşulları, zamlar düşünüldüğünde emekli maaşı ile geçinmenin zorluğu birçok kişiyi korkutuyor. Birçok emekli, dijital çağa yabancı kalsalar da çevrelerinin yardımı ile interneti etkin olarak kendi işlerinde kullanabilir. Haberleşme, eğlence vb. amaçlarla interneti kullanmayan emekliler, emekli maaşları ve diğer devlet dairesi kurumları ile ilgili işlemlerinde internetin avantajlarından faydalanmayı tercih eder.

Zaman zaman haberlere dahi konu olan emekli maaşı kesintisi, birçok emekli için önemli bir yer tutuyor. Yaşın ilerlemesi ile emekliler, daha sık hastanelere gitme durumunda kalır. Hem sigorta hastanelerinde hem de özel hastanelerde gördükleri muayene – tedavi sonucunda devlet, emekli maaşlarından belli bir kesinti yapıyor. Bu kesinti, genellikle %10 civarında gerçekleşir. Bunun gibi bazı kesintiler, emekli maaşlarına her ay yansıtılır. Emekli maaşı ile geçinen kişiler de, maaşlarından aylık kesintiyi merak eder.

E-devlet, kişilere birçok alanda büyük avantajlar sunuyor.  Bunlardan biride TC ssk emekli maaşı sorgulama işlemi.  Devlet dairelerinde uzun sıralar beklemeden, hafta sonu – mesai saati engeline takılmadan, telefonda müşteri temsilcileri ile dakikalar boyunca iletişim kurmadan işlemlerinizi e-devlet üzerinden gerçekleştirmeniz vatandaşlara büyük avantaj sağlar. Üstelik bu hizmet için hiçbir ücret ödemenize gerek yok. Sadece PTT şubelerinden alacağınız e-devlet şifresi ile istediğiniz tüm işlemleri burada gerçekleştirmeye başlayabilirsiniz.

Emekli Maaşı Sorgulama
E-Devlet kapısından yapabileceğiniz işlemler arasında tc no emekli maaşı sorgulama işlemi de yer alır. Emekli maaşını sorgulamak için öncelikle www.turkiye.gov.tr adresine giriş yapmanız yeterli. Bu adreste sizlere yapabileceğiniz işlemler sergilenir. Menüden hangi dilimde yer alıyorsanız o dilimi seçerek sorgulama işlemi ekranına gidebilirsiniz. Yani siste içerisinde emekli maaşı sorgulama sistemi, 4A emekli bilgisi, 4C emekli bilgisi gibi farklı gruplara ayrılır. Doğru sorgulama işlemi için seçim yaparken dikkatli olmak gerekir.

Giriş yaptıktan sonra sizden kimlik doğrulama istenir. Bunu de e-devlet şifresi ve TC Kimlik No bilgilerini doğru şekilde girerek yapabilirsiniz. Ardından ssk emekli maaşı sorgulama yapmak için size açılan sayfadaki formu eksiksiz, doğru bilgilerle doldurmalı ve “tamam” butonuna tıklayarak sorgulamayı gerçekleştirmeniz gerek. Sadece birkaç dakika içinde yapabileceğiniz bu işlem 7 gün 24 saat boyunca her an kullanıma açık.

Emekli maaşları ile ilgili emeklilerin en çok merak ettiği konu, emekli maaşım kesintileri oluyor. Her ay düzenli olarak sorgulama ekranını kontrol ederek emekli maaşından ne kadar ve ne için kesinti olduğunu görmek mümkün olur. E-devlet sitesinde kesinti sorgulaması da tamamen ücretsiz ve kolay bir şekilde yapılır.

E-Devlet sadece emekli maaşı sorgulamalarını yapmak için kullanılmıyor. İçeriğinde birçok işlem yapılabilinir. Siteyi ilk kez kullanıyorsanız “arama” sekmesine giderek “kesinti” yapıp arama gerçekleştirebilir, böylece direk emekli maaşı kesintisini sorgulama ekranına sitede çok vakit kaybetmeden kolay yoldan ulaşabilirsiniz. Bu sorgulamayı yapabilmek için e-devlet şifresine sahip olmak gerektiğini unutmamalısınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir