E-Devlet İle Plakadan Araç Borç Sorgulama İşlemini Yapabilirsiniz

Otomobiller, günümüzde herkes için bir ihtiyaç haline geliyor. İhtiyaç arttıkça, oto satış sektörüne gösterilen ilgi de büyümekte. Piyasada hem sıfır hem de ikinci el otomobiller bulunur. Daha uygun fiyat avantajı gibi çeşitli sebeplerden dolayı birçok kişi ikinci el araba satış alanlarına yönelmeye devam eder.

Eski zamanlarda araç pazarlarında ikinci el otomobil satışları gerçekleştirilirken günümüzde bu işlem artık online platformlara taşınıyor. Oto pazarlarında ikinci el otomobil satışları devam ederken internette her geçen gün sayıları hızla artan online otomobil satış sitelerine gösterilen ilgi de büyümekte. Online sitelerde, bulundukları her yerden, her aradıkları otomobili bulma şansı elde eden ikinci el araç satın almak isteyenlerin dikkat etmeleri gereken belli başlı noktalar mevcut.

Aracın özelliklerinin yanı sıra borcunun olup olmaması da bir o kadar önemli. Kırmızı ışık ihlali, emniyet kemerinin takılmaması gibi birçok durumdan dolayı araç plakalarına ceza kesilir. Otomobil sahiplerinin araçlarını satmadan önce bu borçları kapatıp kapatmadığı merak ediliyor. Bu alanda en kesin ve doğru bilgi sorgulama işlemi ile anında öğrenilir.

Plaka No İle Araç Sorgulama Nasıl Yapılır?
İnternetin yaygınlaşması, günümüzde birçok işlemin daha kısa sürede ve pratik bir şekilde yapılmasını kolaylaşır. İnternetten ikinci el otomobil arayan kişilerin işlemlerini kolaylaştıran ve almayı düşündükleri araç hakkında bilgi sahibi olmalarını sağlayan bir hizmet de plaka no ile araç sorgulama olarak görülür.

Bu işlemi yapabilmek için aracın plakasını bilmek yeterli. Bu nedenle online platformlarda plakasını kapatan ikinci el otomobiller kuşku uyandırır. E-devlet, günümüzde birçok işlemin anında yapılmasına olanak sağlar. Araç sorgulamasında da e-devletten faydalanmak mümkün. Bunun için öncelikle turkiye.gov.tr/emniyet-arac-plakasina-yazilan-ceza-sorgulama adresine giriş yapılması gerekiyor. Bu kısımda plaka bilgisi ile saniyeler içerisinde sorgulamanız gerçekleşir.

Eğer kendi aracınızın bir hak mahrumiyeti olup olmadığını merak ediyorsanız onun için de www.turkiye.gov.tr/emniyet-adima-tescilli-arac-sorgulama adresini kullanabilirsiniz. E-devlet tarafından sunulan bu imkandan faydalanabilmek için bir e-devlet şifresi sahibi olmanız gerekecek. E-devlet şifreleri PTT’LERDEN kişilere verilir.

E-devlet Şifresi Olmadan Sorgulama Yapma
E-Devlet şifresi bulunmayan kişiler bu tür sorgulamaları nasıl yapacaklarını merak ederler. Onlar için de kolay ve pratik bir yöntem bulunur. E-devlet şifresi olmadan sorgulama yapmak istiyorsanız araç plakasının yani aracın resmi sahibinin kim olduğunu öğrenmek için 5664’de plaka nosunu yazarak kısa mesaj attığınızda hem araç sahibinin kim olduğunu hem de araç hasar kaydı bilgisini anında öğrenmeniz mümkün olacak.

Almayı düşündüğünüz ikinci el otomobil ile ilgili daha fazla detay bilgiye ulaşabilmek için DETAY boşluk plaka numarası yazıp yine 5664 adresine kısa mesaj gönderdiğinizde tüm bilgileri kısa bir süre içinde cep telefonunuzda görüntüleyebilirsiniz. Bu sorgulama ile kasko ve plaka değişimi olup olmadığına dair bilgilere rahatlıkla ulaşabilirsiniz.

Plaka No İle Araç Vergi Borcu Sorgulama
İkinci el otomobil satın alırken araç vergi borcu olup olmadığı da önemli bir konu. Araçla ilgili araştırma yapılırken bu sorgulamanın da mutlaka yapılması ve doğru bilgiye ulaşılması gerekyor. Aynı zamanda araç üzerindeki kimin hak sahibi olduğu, aracın çalıntı olup olmadığı gibi birçok önemli bilgiye de bu sorgulama sayesinde ulaşılmakta, ikinci el otomobil alırken kişilerin daha güvenli alışveriş gerçekleştirmeleri sağlanır.

Hiçbir şifre bilgisi gerekmeden ve hiçbir ücret ödemeden gerçekleştirebileceğiniz bu işlemi yapabilmek için öncelikle intvrg.gib.gov.tr/index.jsp?gn=odeme adresine giriş yapmalısınız. Daha sonrasında TC Kimlik no ile maliye borcu şifresiz sorgulama ekranında bilgileri doğru doldurarak bilgilere ulaşmanız ve alt kısımda yer alan “kredi kartı ile ödeme” kısmından varsa borç ödemesi yapmanız mümkün.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir