E-Devlet Maaş Bordrosu Bordro Sorgulama Nasıl Yapılır?

Son yıllarda internetten gerçekleştirilebilen devlet kapısı işlemlerinde maaş bordrosu sorgulama işlemi ön plana çıkmaktadır. Devlet dairelerinin herhangi birinde memur olarak çalışan kişiler, zaman zaman bankalara gerçekleştirdikleri kredi başvurusu gibi durumlarda maaş bordrosuna ihtiyaç duymaktadır. Sadece bu gibi durumlarda değil, aynı zamanda memurlar, ek ödeme ve gelir kesintisi durumunda bunları incelemek için de maaş bordrosunu görmek istemektedir.

İnternet olmadan önce zaman kaybı ve uzun süren maaş bordrosu sorgulama, artık günümüzde e-devletin devlet ile ilgili neredeyse her işlemde kullanılmaya başlanması ile birlikte birkaç dakikalık bir işlem haline gelmektedir. Hiçbir yere gitmeden, evinizin rahatlığında istediğiniz her anda sorgulama yapabilme imkanı da, kişilere büyük avantaj sağlamaktadır.

E-Bordro Sorgulama ve Alma İşlemleri
Her ayın 15’inde maaşlarını alan memurların, maaş bordroları her ayın 14’ünde düzenli olarak e-devlete girilmektedir. E-Devlet aracılığı ile memurlar ile paylaşılan maaş bordrosu bilgilerine, kişiler kendi e-devlet şifrelerini kullanarak anında giriş yapabilmekte ve bilgileri inceleyebilmektedir. Her geçen gün daha çok kişinin kullanmaya başladığı ve büyük bir kolaylık sağlayan bu işlem için ekstra bir ücret ödenmemektedir. Sadece TC Kimlik numarası ve PTT merkezlerinden kişilere belli bir ücret karşılığında verilen e-devlet şifreleri ile bu sisteme giriş yapıp, maaş bordrosunu anında görüntüleme mümkün olmaktadır.

www.turkiye.gov.tr adresine öncelikle giriş yapılması gerekmektedir. E-Devlet üzerinden gerçekleştirilen tüm işlemlerde öncelikle kimlik doğrulaması istenmektedir. Bu doğrulama e-devlet şifresi ile yapılmaktadır. Bunun yanı sıra e-imza, mobil imza, T.C kimlik kartı gibi yöntemler ile de rahatlıkla kimlik doğrulaması yapılabilmektedir.

E-Devlet sitesi içerisinde maaş bordrosu sorgulaması yapmak için öncelikle e-hizmet bölümünden doğru bölümün seçimini yapmak gerekmektedir. Aynı zamanda daha hızlı bir ulaşım için site içesinde arama bölümü de yer almaktadır. Arama kısmına maaş bordrosu yazdığınızda gerekli bölüm, saniyeler içerisinde sizler için ekranda açılacaktır.

E-bordro sayfasındaki sizden istenilen bilgileri doğru ve eksiksiz bir şekilde doldurduktan sonra hemen sorgulama işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Aynı zamanda belgenin çıktısı gereken durumlarda sayfada yer alan “yazdır” bölümünden belgenin çıktısını almanız da mümkün…

E-Bordro Sorgulama İşlemini Kimler Yapabilir?
Devlet dairelerinde çalışan milyonlarca personel bulunmaktadır. Her çalışan, e-devlet üzerinden çalışanlara sunulan e-bordro sorgulama işleminden faydalanarak maaş bordrosu bilgilerine ulaşamamaktadır. Sadece belli bir kesimin maaş bordroları e-devlet aracılığı ile aylık olarak düzenli kendileri ile paylaşılmaktadır. E-Devlet üzerinden maaş bordrosu sorgulama ve alma işlemi yapabilmek için öncelikle herhangi bir devlet kurumunda memur olmak gerekmektedir.

Devlet kurumlarında sözleşmeli olarak çalışan, 4C ve 4B’YE tabi tutulan kişiler bu hizmetten faydalanamamaktadır. E-Devlete giriş yaptıktan sonra bilgileriniz ile giriş yaptığınızda kabul edilmemesi, maaş bordrosu bilgilerine ulaşılamaması bu gibi durumlar da ortaya çıkmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir