Yeni E Devlet Şifresi Alma, Unutulan Şifreyi Tekrar Yenileme

Devlet kurumlarının sağladığı hizmetleri online olarak görüntülemek ve sorgu işlemini daha kolay bir şekilde yapabilmek adına E Devlet şifresi ihtiyacınız olacaktır. Peki bu e Devlet şifresi alma yöntemleri nelerdir. Nereden ve nasıl alınır. E Devlet sitesine çeşitli giriş yöntemleri mevcut. Bunlar TC kimlik no ve şifreyle, mobil imza e-İmza, TC kimlik kartı ve internet bankacılığı ile giriş yöntemleridir. En çok kullanılan ise TC kimlik numarası ve e-Devlet şifresini kullanılarak giriş yapmak olarak gösterilebilir.  Peki sisteme giriş yapabilmek için ihtiyacımız olan şifreyi nasıl alabiliyoruz?

E-Devlet Şifresi Nasıl Alınır?
PTT Şubeleri: Nüfus cüzdanınız ile birlikte PTT şubelerine giderek e-devlet şifresi almak istediğinizi söylemeniz yeterlidir. 2 liralık ödeme ile birlikte saniyeler içerisinde size özel tanımlanmış şifreniz zarf içerisinde sunulacaktır.

İnternet Bankacılığı: Bu bir şifre alma yöntemi değildir ancak e-devlet uygulamasına bu yöntem ile de giriş yapabileceğinizi belirtmek istiyoruz. E-Devlet uygulaması giriş ekranında en sağ bölümde yer alan ‘’İnternet Bankacılığı’’ sekmesine tıklayarak ilk adımı atabilirsiniz. Bu bölüme tıkladıktan sonra karşınıza bankaların logoları çıkacaktır ve internet şubeciliğini kullandığınız bankanın logosuna tıklayarak bilgileriniz ile birlikte uygulamaya giriş yapabiliyorsunuz.

E-Devlet Şifresini(Unutulan) Ücretsiz Olarak Yenileyebilirsiniz
E Devlet şifre kaybettiniz veya unuttunuz, şifreyi değiştirmek istiyorsunuz, bunu kolayca yapabilirsiniz. Profilinize ait bir cep telefonu numarası varsa ve bu numarayı tanımladıysanız, şifrenizi yenilemek için herhangi bir ücret ödemenize de gerek kalmayacaktır. Sizde e-Devlet şifremi unuttum yeniden almak istiyorum diyorsanız giris.turkiye.gov.tr/Giris/SifremiUnuttum bağlantısı üzerinden şifrelerinizi yenileyebilir ve sisteme sorunsuz bir şekilde giriş yapabilirsiniz.

Yıllık Ücret Var mı?
E-Devlet şifresi ya da bu uygulamadan faydalanabilmek için herhangi bir şekilde yıllık ücret ya da benzeri bir ödeme yapmanıza gerek yoktur. Şifrenizi unutmadığınız sürece ödeme yapacağınız bir durum karşınıza çıkmıyor. Az önce de belirttiğimiz gibi Ptt aracılığı ile şifre alma işlemlerinde bir kereliğine 2 liralık bir ücret ödüyorsunuz. Şifrenizi unuttunuz ve telefon numaranızı tanımlamadıysanız Ptt şubelerini ziyaret ederek yeni bir şifre talebinde bulunabilirsiniz. Bu sefer ödeyeceğiniz tutar ise 4 lira olacaktır. Alınacak her şifre için 4 liralık tutar karşınıza çıkıyor, bu yüzden profilinize cep telefonlarınızı tanımlamanız sizlerin lehine olacak ve şifrenizi unuttuğunuz takdirde ücret ödemenize de gerek kalmayacaktır.

E-Devlet Mobil Uygulama
E-Devlet, mobil olarak da cep telefonu ve tabletlerimizde yer almaya devam ediyor. Web sitesinin yanı sıra uygulama bazında da büyük bir gelişme kaydettiğini belirtmekte fayda var. An itibarıyla devlet kurumlarının tamamına tek bir tık ile kolayca ulaşabiliyor ve işlem yapabiliyoruz. Soy ağacı bilgisi henüz mobil uygulamaya dahil edilmiş durumda değil ve bunun için web sitesini ziyaret etmeniz gerekiyor.

E-Devlet Giriş Ekranındaki Alternatif Seçenekler
Mobil İmza: Gsm operatörleri tarafından sunulan bu hizmet sayesinde e-devlet uygulamasına giriş yapabiliyorsunuz.

E-İmza: sahip olduğunuz elektronik imza ile kimlik numaranızın uyuşması durumunda şifre almadan e-devlet uygulamasına giriş yapmanızı sağlayan yöntemlerden bir tanesidir.

T.C Kimlik Kartı: Web sitesinde yer almasına rağmen hali hazırda sağlıklı bir şekilde çalışmadığını ve hizmet verilmediğini belirtmek gerekiyor ancak ilerleyen zamanlarda T.C kimlik numarası ile de sisteme giriş yapılabilecektir.

İnternet Bankacılığı: İnternet bankacılığı bilgilerinizi kullanarak da sisteme kısa sürede giriş yapabiliyorsunuz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir