E Devlet Sistemine Giriş Yöntemleri Nelerdir?

Ülkemizde kamu hizmetlerine e-Devlet Kapısı sistemiyle birlikte kolay bir şekilde ulaşımı sağlanmaktadır. Peki bu E Devlet giriş yöntemleri nelerdir? E-Devlet kapısı sistemine girişi nasıl sağlamaktayız. İnternet kullanımının artması özelliklede akıllı cep telefonlardan bilgiye kolaylıkla erişim beraberinde kullanıcılarına da bir çok yenilik getirmektedir. Digital bir şekilde kamu hizmetlerine erişebilmemizi sağlayan E Devlet Sistemi  en çok kullanılan sistemlerin başında geliyor . E Devlet sistemine giriş cep telefonlarına yüklenen uygulamayla veya internet sitesi olan turkiye.gov.tr adresinden yapılmalıdır.

E Devlet Sistemine Uygulama İle Giriş Yapma:
Cep telefonlarına yüklenecek yazılım ile kolaylıkla e-Devlet kapısına giriş yapılabilir. Burada dikkat edilecek ilk şey telefonunuza yükleyecek olduğunuz uygulamanın resmi sitenin yazılımı olmasıdır. Cep telefonundan E Devlet girişi iki şekilde olmaktadır. Bunlar TC kimlik no ile giriş ve mobil imza ile giriş yöntemidir. Mobiluygulamada her hizmete ulaşım olmayabilir.

Uygulamadan TC Kimlik No İle Giriş: Uygulamayı açtığınızda karşınıza ilk çıkan ekrandır. Sisteme girmek için tek yapmanız gereken TC kimlik numaranızı ve daha önceden almış olduğunuz şifreyi girmek olacaktır. Eğer şifreniz yoksa veya unuttuysanız sitemizde bulunan E Devlet şifresi alma yazısını okuyabilirsiniz.

Uygulamadan Mobil İmza İle Giriş: Mobil imza ile girmek isteyen kullanıcılar doldurması gereken alanlar bulunmaktadır. Bunlar sırasıyla TC kimlik numarası, GSM numarası ve hat servis sağlayıcı (Türk Telekom, Turkcell veya Vodafone). Bu alanları doldurduktan sonra devam et butonuna tıklayarak giriş yapabilirsiniz. Burada dikkat etmeniz gereken oparatörünüzde sizin adınıza kayıtlı bir mobil imza servis aboneliği bulunması olacaktır.

E Devlet Sistemine turkiye.gov.tr İle Giriş Yapma:
Sisteme girmek ve işlem yapabilmek için öncelikle turkiye.gov.tr resmi sitesine girmeniz gerekmektedir. Üst sağ kısımda bulunan giriş butonuna tıklayarak ekrana ulaşabilirsiniz. E Devlet’e giriş burada 5 farklı yöntemle gerçekleşebilmektedir. Bunlar e-Devlet şifresi, mobil imza, e-İmza, TC kimlik kartı ve internet bankacılığı yöntemleridir.

E Devlet Şifresi: E Devlet’te bulunan kamu hizmetlerinden yararlanmak, sorgulama ve işlem yapmak isteyen vatandaşların en çok tercih ettiği giriş yöntemidir. Sisteme girişin yapılabilmesi için şifre gerekmektedir. Şifrenizi PTT şubelerinden 2 TL karşılığında alabilirsiniz. Sonrasında ekranda sizden istenen TC kimlik no ve almış olduğunuz şifreyi yazarak tüm hizmetlerden yararlanabilirsiniz.

Mobil İmza: E Devlet şifresiz giriş yöntemlerinden biride mobil imza ile giriştir. Öncelikle GSM oparatörünüzde adınıza kayıtlı bir mobil imza servis aboneliğinin bulunması gerekir. Oparatörünüze ulaşarak mobil imza servisini aktif edebilirsiniz.  Daha sonrasında TC kimlik numaranızı, telefon numaranızı ve cep telefonunuzun servis oparatörünü işaretleyip şifresiz E devlete giriş yapmak olacaktır.

E-İmza: Diğer bir e Devlet giriş yöntemi olan e-İmza, ülkemizde Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu tarafından onaylı firmalar tarafından verilmektedir.

TC Kimlik Kartı: E Devlet kapısına giriş için kullanılabilecek bir diğer yöntem olan TC Kimlik Kartı, aynı zamanda nüfuz cüzdanı yerinede geçmetedir. Bu yöntemle sisteme girebilmek için bilgisayarınızda ek bir yazılım ve donanım gerekebilmektedir.

İnternet Bankacılığı: Diğer bir e devlet şifresiz giriş yöntemi, bankaların internet şubelerini kullanarak güvenli bir şekilde hizmetlere erişebilirsiniz. Bunun için listede bulunan bankalardan birinde internet bankacılığı kullanmanız gerekmektedir.  Sistemde şu an için geçerli olan bankalar, Akbank, Albaraka, Anadolu Bank, Deniz Bank, QNB Finansbank, Garanti, Halkbank, Ing Bank, Kuveyt Türk, Odeabank, Şekerbank, TEB, Türkiye Finans, İş Bankası, Vakıfbank, Yapı Kredi, Ziraat Bankası ve iraat Katılım dır. E Devlet giriş ekranında internet bankacılığı sekmesinden çalıştığınız bankanın logosuna tıkladıktan sonra müşteri numarası veya TC kimlik no ile birlikte şifrenizi girerek sisteme erişim sağlayabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir