E Devlet Soy Ağacı Öğrenme ve Soy Ağacı Sorgulama Nasıl Bulunur?

E Devlet sisteminin yeni hizmeti olan soy ağacı öğrenme sayfası ile artık kolayca soyağacı sorgulama işlemini yapabilip alt-üst soy bilgilerini rahatlıkla görebiliyorsunuz. Geçtiğimiz günlerde e devletin yeni hizmeti aşırı talep gördü. Aile soy ağacı araştırma yapmak isteyen vatandaşların merakla beklediği hizmet şu anda edevlet kapısı sitesinde kullanıma açıldı.
Yürürlüğe girdiğinden beri büyük bir ilgi toplayan soy ağacı sorgulama hizmeti, E devlet uygulamaları arasında yerini aldı. Özellikle soylarının nereden geldiğini merak eden vatandaşlar için büyük bir kolaylık sağlıyor. Hizmet sayesinde kısa süre içerisinde tüm bilgilere ulaşabiliyorsunuz.

Verilen raporda ortalama 1800 lü yıllara kadar soyağacı bilgilerine ulaşılabiliyor.  Soy ağacı araştırma raporunda aile büyüklüklerin isim soyad bilgileri yanında anne baba isimleri, doğum ve ölüm tarihleri, nerede doğdukları bilgileri yer alıyor.

E Devlet Soy Ağacı Nasıl Bulunur?
Öncelikle turkiye.gov.tr adresine girmeniz gerekmektedir. Sisteme girmek için yöntemleri ve gerekli olan şifreyi alma, değiştirme hakkında bilgileri daha önceki yazımızda sizlerle paylaşmıştık. E devlet sitesine girdikten sonra anasayfada bulunan arama bölümüne Alt Üst Soy Bilgisi Sorgulama yazarsanız hizmetin bulunduğu sayfaya girmeniz için sonuç linki karşınıza çıkacaktır. Bu kolay yöntemin dışında Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü hizmetleri altında bulunan Alt Üst Soy Bilgisi Sorgulama linkinden de ulaşabilirsiniz.

Sayfaya girdikten sonra aile soy ağacı görüntüleme talebiniz otomatik olarak alındığı ile ilgili bir yazı karşınıza çıkacaktır. Bu yazıyı gördükten sonra yapacağınız tek şey beklemek olacaktır. Soy ağacı öğrenme talebi hazırlandığında cep telefonunuza veya mail adresinize bilgilendirme mesajı gelecektir. İşte e devlet soy ağacı sorgulama işlemi yeni hizmetle birlikte kullanımı bu kadar kolay olarak ortaya çıkmış.

Soy ağacı bulma hizmetinden yararlanan vatandaşlara uzmanlarında bir takım uyarıları bulunuyor. Özellikle sosyal medyada görülen paylaşımlar vatandaşların canını yakabiliyor. Tüm kritik kişisel bilgilerinde bulunduğu bu raporun başkalarının eline geçmemesi gerekiyor. Uzmanlar sosyal medya veya benzeri yerlerde paylaşımlarda soy ağacı raporundaki bilgilerin gizlenmesinin büyük önem arzettiğini belirtiyorlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir