Emlak Vergi Borcu Sorgulama ve Ev Konut Vergi Borç Ödeme

Emlak Vergisi : Her sene ödenen emlak vergisi sorgulama ve ödeme pek çok sayıda kanal vasıtasıyla yapılabilmektedir. TC kimlik no ile veya vergi no ile yapılabilen ev vergisi borç sorgulama ve ödeme işlemi direk belediyeler, internet sitelerinde bulunan online e belediye seçeneği bunlardan en çok kullanılanlar arasında yerini alıyor.

Emlak vergi borcu sorgulama işlemlerini hangi mecralar aracılığı ile yapabileceğinizden bahsetmeden önce, emlak vergisinin tam olarak neye karşılık geldiğini sizinle paylaşmak istiyoruz. Çevre ve Emlak vergisi, şahısların ya da kurumların, sahip oldukları taşınmazlar için ödemek zorunda oldukları vergi türüdür. Arazi ve konut gibi taşınmazlara sahip iseniz eğer sizler de emlak vergisi ödemek durumundasınız. Bir ülke için en önemli gelir kaynaklarından bir tanesi olan emlak vergisinin denetimi de bir hayli sıksı yapılıyor. Peki konut vergi borç sorgulama işlemini nasıl yapabilirsiniz?

Yıllık olarak ödenen ev vergisi sorgulama işlemini bağlı bulunulan belediye resmi internet siteleri (e belediye) den öğrenebilirsiniz. Çoğu belediyede bulunan online işlemler menüsü altında TC kimlik no ile emlak borcunu sorgulayabilirsiniz. Belediyelerde bulunan ödeme gişelerine başvurarak borcunuzu öğrenebilirsiniz. Ayrıca E Devlet uygulamasını kullanarak yani turkiye.gov.tr internet sitesinde yine belediyelere ulaşarak sorgulamayı gerçekleştirebilirsiniz.

Borç sahibi olduğunuzu öğrendikten sonra ödemelerinizi en kısa sürede yapmanızı tavsiye ediyoruz. Ödemelerinizin tamamını tek bir seferde yapabileceğiniz gibi dilerseniz iki taksit olarak da yapabiliyorsunuz. Emlak vergisi yılda iki taksit olmak üzere yapılmaktadır. Birinci taksit 01 Mart ile 31 Mayıs tarihleri arasında, ikinci taksit ise 01 Kasım 31 Kasım tarihleri arasında yapılmaktadır. Ödemelerinizi yapabileceğiniz çok fazla alternatif var ve size en yakın olan alternatifi tercih ederek adımlarınızı atabilirsiniz. Peki emlak vergi borcu ödemeleri nereye ve nasıl yapılacak?

Emlak Vergi Borcu Ödeme Yöntemleri:
Konut, ev vergisini ödemek için birden fazla alternatif mevcut. Bunlardan başlıcaları olarak belediyeler, belediyelerin internet siteleri, bankalar olarak gösterilebilir.

Belediyelerden ev vergisi sorgulama ve ödeme: Belediyelerde bulunan gişeler vasıtasıyla emlak vergisini anında öğrenip ödeme imkanı bulunmaktadır.  Borç öğrenme için çoğunlukla TC kimlik numarası yeterli olmaktadır.

Online emlak vergisi ödeme: Eğer belediyeye gidip ödeme yapmak istemiyorsanız, konutun bağlı bulunduğu belediyenin resmi sitesinde varsa online borç ödeme servisini kullanabilirsiniz. Belediyelerin bazıları vatandaşlara kolaylık olsun diye web sitelerinde bu hizmeti sunmaktadır. İnternetten ödeme yapıldığı içinde kredi kartı ile emlak vergisi ödeme imkanı bulunmaktadır.

E Devlet emlak vergisi sorgulama ve ödeme: E Devlet sistemi ev vergisi için belediyelerin sistemleri ile entegre çalışabiliyor. Fakat bu sadece şimdilik sorgulamadan ibaret. Yani şu an için borç ödemeyi E Devlet üzerinden yapılamıyor. Sürekli gelişen E Devlet uygulamasının yakında emlak vergisi ödeme hizmetininde olacağını ümit ediyoruz.

Bankalardan ödeme: Belediyelerden veya internet sitelerinden öğreneceğiniz hesap numaraları vasıtasıyla eft veya havale yaparak ödemeyi gerçekleştirebilirsiniz.

Kredi kartı ile emlak vergisi ödeme: Kredi kartınızı kullanarak banka veya varsa belediyenin resmi online sistemi üzerinden ödeyebilirsiniz.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir