Hazır Ofis Avantajları Nelerdir?

Bireysel, küçük veya büyük işletmeler için hazırlanmış hazır ofisler beraberinde bir çok avantajla gelmektedirler. Bu ofis sistemleri kullanacak kişi veya firmalara odaklı olarak hazırlandıkları için hem kısa vadede hemde uzun vadelerde kullanan kişilere büyük yararlar sağlamaktadırlar. Özellikle de kısa kiralamalarda yüksek maliyetlerden kurtarmasıyla tercih edilmektedir. Daha önce yazdığımız hazır ofis nedir yazımızda detaylı bilgileri okuyabilirsiniz. Sırasıyla hazır ofisin avantajlarına bir göz atalım.

Hazır ofislerin en büyük avantajı olarak maliyeti söyleyebiliriz. Alışılagelmiş klasik ofis kurulumuna göre hazır ofislerin kuruluşu, kullanacak kişilere daha az harcama ve zaman anlamına gelmektedir. Klasik ofislerde yer kiralarken karşınıza çıkacak olan emlak komisyonu, depozito ve yerin aylık kirası bulunmamaktır. Hazır ofislerin bulunduğu lokasyonlarda yer kiraları çok yüksektir. Elektrik, su, telefon ve internet gibi olması mutlaka gereken ihtiyaçlar kullanıma hazırdır. Bunlar için başvuru ve açılım için bekleme gibi durum söz konusu değildir. Aynı zamanda bu işler için zaman kaybının olmayacağı gibi hizmet alabilmek için vereceğiniz teminat ve abonelik bedelleri de yoktur. Hepsi hazır halde gelmektedir. Buda size maliyette büyük avantaj sağlamaktadır.

Firmanız için kiralamış olduğunuz klasik ofisinizin içi için masraflarınız olacaktır. İçine koyacağınız mobilya ve döşenmesi, kullanacağınız masa ve sandalyeler almanız gerekmektedir. Hazır ofislerde ise isminden de anlaşıldığı gibi bunları hepsi kullanıma hazırdır. İster tek kişilik bir oda veya birden fazla ekibinizle çalışma yapacağınızda her bir personele bir masa şeklinde hazır ofis kiralayabilirsiniz.

Hazır ofislerin diğer bir avantajı da sekreterlik hizmetidir. Ofisi kiraladığınız da size aynı zamanda bir sekreterlik hizmeti verilmektedir. Bu sayede telefonlarınıza sürekli olarak bir sekreter tarafından cevap verecek, gelen veya gidecek kargolarınızın takibi gibi işleri halledecektir. Buda size klasik manada bir personelim maaş, sgk, yemek, yol gibi masraflarından kurtaracaktır. Bunun dışında bu personelin yıllık izinlerinde personelsiz kalma gibi bir derdiniz olmayıp, yılın 12 ayı boyunca bu hizmeti almaya hazır ofislerde devam edebilirsiniz. Dışarda olduğunuz zamanlarda telefonunuza sizin adınıza sekreterlik hizmeti sayesinde sürekli olarak bakılıp size gelen aramalar iletilecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir