İlk Aylarda Çocuk Gelişimi Tavsiyeleri

Merhaba sevgili okurlarım çocuk gelişimi hakkında bir yazı dizisi  oluşturmaya karar verdim. Ne kadar süreceğini bilmiyorum ama baya uzun bir serüven olacağı kesin. Çocuk gelişimi tavsiyeleri yazımı kendi tecrübelerime ve araştırmalara dayanarak yazacağım. Bu yazdıklarımı aslında çocuğunu büyütmüş olan her anne biliyor olabilir. Ama daha yeni anne olacaklar ve bu serüvene yeni çıkacak olanlar belki bilmiyor olabilir diye böyle bir yazı dizisi oluşturmaya karar verdim. İlk çocuk gelişimi yazı dizimin ilk bölümü.

Çocuk gelişimi çok çok geniş bir konu olduğu için bunu tek bir yazıda değilde bir kaç yazı da paylaşmayı düşündüm. Şimdi ilk olarak söylemek istediğim çocuk gelişimi anne karnında başlar. Bu laf çok klasik olabilir ama gerçekten doğru bir söz. Çocuğunuz anne karnında iken dışarıdan duyduğu tepkiler onu gerçekten etkiliyor diyebilirim. Bunu doktorlar da bir çok kez söylüyor.

Anne Karnında Neler Olur ?

Anne karnında çocuğum dışarıdan ne tür tepkiler duyabilir derseniz. Anne karnında gelişimini tamamlayınca sesleri duyabilir, Onu sevmelerinizi algılayabilir. Yani bu demek ki eşinizle yaşadığınız tartışmalar bile anne karnında çocuğunuzu etkileyebilir.

Kendinizi Tanıtın

Çocuğumuz doğduktan sonra ilk üç ay yani ilk gelişime evresi en kolay zamanları diyebiliriz. Çünkü bu zamanlarda çocuğunuz henüz yeni geldiği dünyaya adapte olmamış oluyor. Burada iş size düşüyor. İlk başlarda çocuğunuza ne gösterirseniz çocuğunuz onu aklına yazar. Öncelikle kendinizi çocuğunuza tanıtın tavsiyesini sizlere verebilirim.

Tabi ki Anne Sütü 🙂

Anne sütünü anlatmaya yazmaya bile gerek duymuyorum ki bunu bilmeyen yoktur herhalde. Ama ilk aylarda günde 8 ile 10 arası emzirmenizi ve bu emzirmelerin 20 dakika civarında olmasını tavsiye edebilirim.

Emzirdikten sonra bebeğinizde meşhur gaz sancıları başlayabilir. Bunun içinde tavsiyen yüz üstü yatırın ve sırtına hafif hafif masaj yapın bir süre sonra gazı çıkacaktır ve bebeğiniz rahatlayacaktır.

Ah Bu Kilolar 🙁

Bir önemli tavsiyem de hamilelik döneminde kilo aldım diyerek diyet yapmaya çalışmayın bu dönemlerde. Çünkü emzirme döneminde çocuğunuzun sizden gelecek besinlere çok ihtiyacı var ve siz diyet yaptığınız zaman her kestiğiniz yemek çocuğunuzdan kestiğiniz besin demektir.

Masaj Yapın Bol Bol Masaj

Bu dönemlerde çocuğunuzun ayakları ve ellerine de masajlar yapmanızı öneririm. Hem çocuğunuzun dokunma duyusu gelişir hemde masaj yaparken ona söyleyeceğiniz tatlı sözler onun sizi tanımasına yardımcı olur.

İlk üç ay için verebileceğim önemli tavsiyeler bunlar atladığım bir yer varsa sizde bir tavsiye de bulunmak isterseniz yorum kısmından yazabilirsiniz. Sizin vereceğiniz tavsiyelerde bizler için çok önemlidir.

Hepinize mutlu ve sağlıklı günler.

Arzu

Araştırmayı ve paylaşmayı çok seviyorum. Bu sitede sizler için bütün araştırmalarımı paylaşacağım

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir