Kelime-i Şehadet’in Anlamını Biliyor muyuz ?

Merhaba sevgili okurlarım. Bugün Facebook sayfamda dolanırken bir video çok dikkatimi çekti. Video bir sokak röportajı ve sorusu ise Kelime-i Şehadet’in Anlamını Biliyor muyuz ? Videoyu çeken ekip kişi Hayal Hanem ekibinden Onur kaplan. Onur Kaplan’ın videolarını açıkçası ben çok seviyorum ve beğenerek izliyorum. Yani bu adam abuk subuk sorular ile değilde çok ciddi sorular ile sokak röportajları gerçekleştiriyor ve dinimiz İslam konusunda aslında çok iyi röportajlar yapıyor diyebilirim. Kelime-i Şehadet‘in Anlamını Biliyor muyuz ? röportajı da bu videolardan biri hadi bu videoyu izleyelim.

Hayal Hanem ekibinden Onur Kaplan sokağa iniyor ve bir meydanda çevirdiği bir kaç gence öncelikle Türkiye süper liginde hangi takımın şampiyon olduğunu sordu. Maşallah arkadaşlarımızın hepsi takır takır Beşiktaş diye cevaplayarak doğru yanıtı verdiler. Daha sonra Beşiktaş’ın kadrosu bunu da sayan gençlerime daha sonra ünlü sanatçımız Tarkan’ın bir parçasını sordu ve tabi ki bütün gençlerimizden teker teker parçalar akmaya başladı. İlk başta popüler soruları soran Onur Kaplan esas soruya geldiğinde ise genç arkadaşlarımız biraz yolda kaldı. O Soru şuydu ;

Kelime-i Şehadet’in Anlamını Biliyor muyuz ?

Onur Kaplan’ın genç kardeşlerimize asıl soracağı soru Kelime-i Şehadet’in Anlamını Biliyor musunuz ? sorusuydu. En son bu soruyu genç arkadaşlarımıza iletince bu popüler soruları takır takır cevaplayan arkadaşlarımız maalesef başarısız oldu. Aralarında sadece bir arkadaşımız tam anlamı ile cevap verebildi. Hatta birkaç arkadaşımız Kelime-i Şehadet’i bilmediğini dile getirerek beni şoka uğrattı diyebilirim. Müslüman mısınız evet ama Kelime-i Şehadet’in anlamını geçtim daha Kelime-i Şehadet’i bilmiyoruz diyen gençlerimiz var. Ne kadar üzücü değil mi ? Ben gerçekten çok üzüldüm. 10 genç arkadaşımıza sorulan bu soruya sadece bir arkadaşımız tam cevap verebildi, 3 arkadaşımız 6 arkadaşımız Kelime-i Şehadet getirdi, 1 arkadaşımız ise ben Müslümanım ama gerek duymuyorum dedi, 1 arkadaşımız ise Müslümanım ama İslam dini ile alakam yok gerek duymuyorum BEN BÖYLE YETİŞTİRİLDİM dedi. İşte bu noktada yeni bir başlık açma gereği duyuyorum.

Bunda Suç Kimde ?

Şimdi burada Kelime-i Şehadet getiremeyen arkadaşlarımızın suçu çok büyük tabi ki. Bu yaşa kadar gelmişsin hiç mi açıp bakmadın be kardeşim. Tamam anne ve babanın suçu da var ama Beşiktaş’ın kadrosunu, Fenerbahçe’nin kadrosunu Tarkan’ın şarkılarını annen baban zorla mı öğretti sana ? Bunları bilme demiyoruz tabi yeri gelecek maç yapacağız, yeri gelecek arkadaşlarımız ile vakit geçirip eğleneceğiz ama günümüzün 1 saatini dinimiz İslam’a ayırmak bu kadar mı zor. Bunda bu gençlerde suç yok bu suç bizim demek yanlış. Öğretmiyoruz demek yanlış bence. Anne babanın tek suçu küçükten bunu çocuğuna aşılamamak ama gençlerimizde ben Elhamdülillah Müslüman’ım diyerek dinimizi hiç araştırmazlarsa o anne baba ne kadar aşılarsa aşılasın nafile.

Yani sonuca gelecek olursak burada bütün suç şu kişiye bu kişiye ait dememiz yanlış. Bütün suç hepimizin.

Allah hepimize Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed ( S.A.V.) yolundan gitmeyi nasip etsin İnşallah.

Kelime-i Şehadet’in Anlamı ;

Kelime i Şehadet okunuşu:  “EŞHEDÜ EN LA İLAHE İLLALLAH VE EŞHEDÜ ENNE MUHAMMEDEN ABDÜHÜ VE RESULÜHÜ ”

 

Kelime-i Şehadet anlamı : ”Ben şehadet ederim ki (tanıklık ederim ki), (Yani görmüş gibi bilirim ve bildiririm ki) Allah”tan başka ilah yoktur. Ve yine şehadet ederim ki (tanıklık ederim ki), Hz. Muhammed aleyhisselam Onun kulu ve resulüdür.”

Onur Kaplan’ın diğer videolarına göz atmak için : facebook.com/onurkaplan.resmii

Hayal Hanem Diğer videolarına göz atmak için : hayalhanem.com.tr

İşte çok konuştuğumuz o video ;

Arzu

Araştırmayı ve paylaşmayı çok seviyorum. Bu sitede sizler için bütün araştırmalarımı paylaşacağım

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir