Kredi Kartı Borcu Olan Yurtdışına Çıkabilir mi?

Yurtdışına çıkmak için bazı prosedürler söz konusu olmaktadır. Özellikle bazı durumlarda da yurtdışına çıkmaya engel teşkil edilebilir. Özellikle kredi kartı borcu olan kişiler de bu durumda endişelenmektedir. Kredi kartı borçlarının yurtdışına çıkmalarına engel olup olmayacağı söz konusu olmaktadır. Eğer vize isteyen ülkeler için durum biraz daha kritik olmaktadır. Eğer vize isteyen ülke vize başvurusu sırasında banka belgelerini de istiyor ise bu durum banka borcu olan kişileri kötü etkilemektedir. Ancak bu endişe çoğu zaman yersiz olmaktadır. Zira kredi kartı borcunun bulunması çok da önemsenen bir durum değil. Yani kredi kartı borcunuz olsa da siz yurtdışına rahatça çıkabilirsiniz.

Seyahat etme özgürlüğü anayasa tarafından özgür olan her bireye verilmiş bir haktır. Bu da herkesin kredi kartı borcu olup olmaksızın rahatlıkla yurtdışına çıkabilmesine olanak tanımaktadır. İsteyen herkes farklı bir ülkeye seyahat etme maksadı ile çıkabilir. Borç bulunması bu durumda bir engel değildir. Ancak durum biraz daha ayrıntıya inilerek incelenecek olursa daha farklı detaylar ortaya çıkacaktır. Öncelikle ülkeye geri dönüş yapmaları önemli bir noktadır. Bu konuda bazı evraklar yurtdışına çıkacak olan kişiden talep edilmektedir. Bu evraklar farklı alternatiflere sahip. Özellikle sizi kendi ülkenize bağlayacak olan evraklar ile bunu ispatlayacak olmanız son derce önemlidir.

Ülkeye Geri Dönüşü İspatlayan Evraklar Nelerdir?

Eğer farklı bir ülkeye gitmek istiyor ve geri döneceğinizi de ispatlamak istiyorsanız o zaman sizden istenilen belgeleri vermelisiniz. Öncelikle mevcut bir işinizin olması son derece önemlidir. Eğer bir işiniz var ise bu durumda geri döneceğiniz daha inandırıcı olmaktadır. Bu durumu ispatlamak için ise gerekli olan şey elinizde bir maaş bordronuzun bulunmasıdır. Ayrıca mülklerinizin bulunması da son derece önemlidir. Kendinize ait bir ev tapunuzun olması da geri dönmeniz için gerekli olan bir diğer şeydir. Nasıl ev bu konuda bir referans ise aynı şekilde banka hesabınızda mevcut bir paranızın bulunması da son derece önemlidir. Bu yüzden eğer vize almak istiyorsanız bu şekilde bir hesabınızın bulunması sizin için artı olarak yazılacaktır.

Saymış olduğumuz bu evrakların her biri sizin elinizde bulunması durumunda ülkeye geri döneceğiniz noktasında sizin için bir referans niteliği taşıyacaktır. Yani gitmek istediğiniz ülkede devamlı kalmayı planlamadığınız hakkında bir ip ucu olmaktadır. Özellikle banka üzerindeki hesabınızda para bulunuyor olması gideceğiniz seyahat esnasında sizin tüm ihtiyaçlarınızı giderip gidermeyeceği konusunda etkili olmaktadır. Bu nokta sizin orada bir iş ve yaşantı tahmin etmediğiniz ile ilgili önemli olmaktadır. Vize alma sürecinde tüm bu noktalar önem kazanırken diğer taraftan mevcut bir borcunuzun olması vize verecek olan memur tarafından çok da önemsenmemektedir. Bu yüzden bu konuda herhangi bir kuşku duyuyorsanız bu kuşku yersiz olacaktır.

Banka borcu her ne kadar engel değil ise devlete karşı olan borçlar aynı şekilde tehlikesiz olmayacaktır. Devlete karşı herhangi bir borcunuz bulunuyor ise yurtdışına çıkmanıza engel olabilir. Özellikle vergi borcu bu konuda engel teşkil edecektir. Ayrıca maliyeye olan borçlarınız da bu konuda engel olabilir. Bu yüzden banka ile devlet borçları birbirinden çok farklı kategoride değerlendirilmelidir. Vize başvurusu esnasında bu gibi durumlara bakılmakta ve karar sürecinde dikkate alınmaktadır.

Borçlar söz konusu olduğunda gerekli incelemeler neticesinde kişiye yurtdışına çıkma yasağı konacaktır. Bu yasaklar emniyet tarafından konulmaktadır. Yani borçlar banka tarafından konulmamaktadır. Yani eğer borcunuz devlete devir edilmiş ise devlet emniyet eli ile sizi ülke dışına çıkmaktan alıkoyacaktır. Bu yüzden öncelikle borçlarınızı kapatma yoluna gitmeniz çok daha mantıklı olacaktır. Eğer bu şekilde tehlike olabilecek bir borca sahip iseniz ve buna rağmen bir vize talebinde bulunmanız daha büyük sıkıntı olabilir. Zira bir kez ret almış olan vize başvuruları ilerleyen zamanlarda tekrar başvuru olması durumunda olasılığı da düşürecektir. Bu noktaya dikkat etmek son derece önemli olmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir