Okul Seçimi Nasıl Yapılmalı Tavsiyeler

Okulların açılmasına az bir süre kala bir çoğunuz çocuklarını çeşitli okullara kayıt ettirirken bir kısım ise okul araştırmalarına devam ediyor. Özellikle çocuklarını özel okullara gönderecek olan anne ve babalar okul seçimlerinde bir hayli zorlanıyor diyebilirim. Bir ara kısa da olsa özel okul da iş tecrübem olmuştu. Bu tecrübeden biliyorum ki çocuklarını özel okullara kaydettirecek olan anne ve babalar okul seçiminde gerçekten kararsız. Peki özel okul seçimlerinde nelere dikkat etmeliyiz. Okul seçimin nasıl yapılmalı ? Okul seçimi hakkında bir kaç düşüncemi sizler ile paylaşıyorum.

İlk olarak özel okulun avantajları olduğu gibi dezavantajları da var. Şimdi diyeceksiniz ki ya okul için tavsiye verecektiniz vazgeçirme yazısı gibi başladınız. Özel okulun avantajları dezavantajlarını kapatıyor diyebilirim. Tabi bu okuldan okula değişim gösterebilir. Bu yüzden okul seçiminde dikkat edilmesi gereken noktalar var. Bu noktalardan en önemlileri okul seçmenizde ki temel noktaları kendi düşüncelerim ile sizlere aktarayım.

Okul Seçimi Nasıl Yapılmalı

İlk olarak dikkat etmemiz gereken okulun ne kadar köklü oluşu. Şimdilerde görüyoruz dershaneler hep özel okullara dönüşüyor. Yeni yapılanmalar her zaman iyi bir seçenek olmayabilir. Buna şu şekilde cevap verebilirsiniz ya bu dershane zamanında çok köklü bir dershane idi şimdi özel okul oldu daha ne olsun. Eve bu iyi bir seçenek olabilir zaten bahsettiğimiz bu tür kuruluşlar değil. Bahsettiğimiz köşe başlarında denk geldiğimiz yeni okullar. Bu okullar yeni açıldığı için evet ucuz olabilir fakat eğitim kadrosu da ona göre ayarlanır. Bu yüzden illa yeni bir okula kayıt yaptıracağım diyorsanız eğitimci kadrosunu mutlaka araştırın. Çocuğunuz sadece okula gitmiş olmak için gitmesin okula bir şeyler öğrensin ki o özel okulun bir avantajı olsun.

İlk paragrafta bana göre en önemli maddeyi yazmış oldum sanırım. Tamam şimdi eğitimci kadrosunu araştırdık ve beğendik daha sonrası ? Özel okul adı üstünde sınıf donanımları iç yapılanması da önemli. Okulun içeriğinde çocuğunuzun öğrenmesine katkı sağlayacak şeyler var mı ? Bunlar da önemli. Okulun içerisini sınıflarını gezin donanımları nasıl çocuğunuzun okula severek gitmesi için bu da çok önemli.

Ulaşım da çok önemli bir madde gibi görülebilir. Okula ulaşım nasıl servis var mı? Okulun bulunduğu konum gerçekten önemli şimdi bir bina kiralayıp okul açanlar çok. Etrafına iki tel çektiğiniz zaman korumalı okul oldu gitti. Ama etrafında bulunan tehlikeler mutlaka görülmeli. Bunda bir tavsiyem de devlete her önüne gelen bina kiralandığı zaman okul olarak açılmamalı diye düşünüyorum.

Sosyal Aktivitelerde Önemli

Şimdi yazacağım fazla önemli bir tavsiye olmasa da kısa dönemde okulda çalıştığım sıralarda velilerden duyduğum soru hep ne tür sosyal aktiviteler olduğu yönünde oluyordu. Okul sadece der için değildir bence bazende eğlence alanına dönmeli. Bu şekilde olursa hem çocuğunuz okula severek gider hem de bu aktiviteler başarılarının önünü açacaktır diye düşünüyorum. Şimdi bütün okullarda bu tür aktiviteler var fakat içeriği değişik olabiliyor bu yüzden aktivitelerin içeriğini öğrenin ve çocuğunuza bunları anlatın sevdirin.

Okulu gidip görmeden gezmeden eğitimci kadrosunu öğrenmeden kayıt yaptırmayın derim. Benim için en önemlisi bu olurdu. Çocuğunuz okula sadece okula gitmiş olmak için gitmesin gittiğine değsin verdiğiniz onca para boşa gitmesin. Çocuğunuzun geleceğini düşünerek özel okula yolluyorsunuz ama araştırmadan yollamayın derim.

Hepinize bol bilgili günler 🙂 Gelecek eğitim öğretim dönemi bütün öğrenci kardeşlerime hayırlı olur inşallah.

Arzu

Araştırmayı ve paylaşmayı çok seviyorum. Bu sitede sizler için bütün araştırmalarımı paylaşacağım

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir