Ramazan Ayı Geliyor Rahmet Ayı Geliyor

Evet kardeşlerim çok şükür bir Ramazan Ayı‘na da çok az bir zaman kaldı. On bir ayın sultanı olan Ramazan Ayı yaklaşırken biz müslümanları da büyük bir heyecan sarıyor. Çünkü Ramazan Ayı demek rahmet ayı demek, günahlardan arınma ayı demek. Bir hadiste diyor ki ”Kim, Ramazan orucunu, inanarak ve sevabını Allah’tan bekleyerek tutarsa onun, geçmiş günahları affedilir ”. Ramazan Ayı’nın önemi anlatmakla bitmez bizde bu yazımızda kısa da olsa Ramazan Ayı’nın önemi ile ilgili bir kaç cümle sizlerle paylaşacağız.

Ramazan Ayı öyle bir aydır ki yaklaştığı anda bütün müslümanları heyecan sarar. Ramazan Ayı birlik beraberlik ayıdır. Yukarı da yazıma başlarken yazdığım hadiste de zaten bu ayın  önemi açık açık belli oluyor. Her sene ömrümüzün bir ayını oruç tutarak geçirdiğimiz bu ay da işleyeceğimiz sevapların değeri çok önemlidir. 11 ay rahatlıkla her saat istediğimizi yeyip içiyoruz. Bir ay da oruç tutmuşuz çok mu ? Bir hadiste de bu konu ile ilgili Peygamber Efendimi ( S.A.V.) çöyle buyuruyor ” Ramazandaki özel sevaplar bilinmiş olsaydı, bütün yılın Ramazan olması istenirdi ”. Ramazan Ayı’nın önemini bizlere anlatan bir çok hadis ve ayet bulunuyor.

Ramazan ayı içerisinde günahlardan kaçınmalı, fakirleri sevindirmeli.  Zaten Ramazan Ayı da bir nebze bunlar için. Orucunuzu tutun sevabınızı kazanın bunun yanında namazını kılmayı, yardıma muhtaçlara yardım etmeyi de unutmayın. Birlik olun küs olan yakınlarınız varsa gönlünü alın barışın. Çünkü Ramazan küslerin paylaştığı, fakirlerin hatırlandığı ve günahlardan bağışlanma ayıdır. Kısacası Ramazan rahmet ayıdır.

Bilmeyen yoktur. Ramazan Ayı’nda Teravih namazı kılınır. Şimdi yalan yok Teravih namazının yatsı namazından sonra kılınması bir çok kişiyi üşendirir. Bir çok bahaneler üretilir. Ama Teravih namazının önemi çok büyüktür. Yani bir ay sadece bir ay kılınan bir namazın önemi zaten tartışılmaz. Yani bu bahanelerden vazgeçip Teravih namazına gitmeliyiz.

Ramazan Ayı ile ilgili daha bir çok yazı yazılır ama bu yazıyı ben yaklaşma heyecanı ile yazdım ve tek yazıda bitirmek istemedim. bu yüzden İlerleyen günlerde ve Ramazan ayında bir çok yazı yazacağım. Umarım sizlerin okurken sıkılmayacağınız yazılar olur.

11 Ayın Sultanı rahmet ayı, bağışlanma ayı olan Ramazan Ayına çok az bir zaman kaldı.

Arzu

Araştırmayı ve paylaşmayı çok seviyorum. Bu sitede sizler için bütün araştırmalarımı paylaşacağım

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir