Sabit Faizli Kredi Nedir?

Kredi bu çağda çok fazla tercih edilen bir yöntem. Özellikle ev alırken ya da işyeri alırken krediye başvurmak artık çok fazla yaygın hale gelmiş durumda. Kredi almak bazı açılardan cazip bir yöntem olmakla birlikte diğer taraftan kredi faiz oranları da farklı koşullar sunuyor. Günün koşulları çok farklı alternatifleri ile birlikte içerisinde barındırıyor. Her gün bu şartlar ve koşullar değişiyor. Bu yüzden kredi çekme zamanını kestirmeye çalışmak oldukça zor olabiliyor. İşte bu gibi durumlarda da sabit faizli kredi dediğimiz olgu ortaya çıkıyor. Peki nedir sabit faizli kredi? Şimdi bunu daha detaylı olarak ele alalım.

Piyasada devamlı olarak faiz oranları dalgalanmaktadır. Sabit faizli krediler ise piyasadaki bu belirsizlik ortamında sizin kendinizi daha güvenli hissetmenizi sağlayacaktır. Sabit faizli kredilerde piyasada faiz oranları devamlı olarak dalgalansa bile siz bu durumda etkilenmeden finansmanınızı alabilirsiniz. Ve sizin başta belirlediğiniz faiz oranları ile birlikte ödemeye devam edersiniz. Vade seçeneklerini de bizzat bu sistemde müşteriler belirlemektedir. Kendi belirlediğiniz vade seçeneği ile birlikte her ay ödeyeceğiniz sabit tutarı bileceksiniz. Bu da kendinizi güvende hissetmenizi ve önünüzü görebilmenizi sağlayacaktır. Eğer siz de risk faktörünü ortadan kaldırmak istiyorsanız ve daha güvenli adımlar atmak istiyorsanız bu gibi sabit faizli krediler size göredir.

Sabit faizli kredilerde şartlar değişse de sizin durumunuz çok fazla değişkenlik göstermeyecektir. Eğer faizler artacak olursa siz bundan asla etkilenmeyeceksiniz. Düşük faiz ile almış olduğunuz kredi aynı şartlar altında ödenmeye devam edecektir. Eğer faizler düşecek olursa siz yüksek faizle ödeme yapmaya devam etmezsiniz. Krediniz kapanır ve güncel faiz oranları ile birlikte kredinizi ödemeye devam edersiniz. Yani bu sistem tamamen sizin çıkarlarınızı koruyacak bir sistem olmaktadır.

Hangi Bankalar Sabit Faizle Kredi Vermektedir?
Ziraat Bankası sabit faizli tarımsal kredi vermektedir. Gerçek ya da tüzel kişilerin kullanma şansını elde etmekte olduğu bu kredi türü ile birlikte birçok farklı ihtiyaç giderilebilir. Özellikle zirai kredilendirme belgesi olan tüm tarımsal ihtiyaçlar ve tüm tarımsal ihtiyaçlar giderilebilir. Vade seçenekleri ise 12 aya kadar olabilir. Bu şekilde alınan tarımsal sabit faizli kredilerde bu 12 ay boyunca sabit bir ödeme yapmaya devam edeceksiniz. Ziraat Bankası şubesinden veya internet sitesinden sabit faizli tarımsal krediler hakkında çok daha detaylı bilgiler edinilebilir.

Sabit faizli krediler arasında en çok merak edilen ve ilgi çekenler ise konut kredileri olmaktadır. Bu sistem özellikle daha çok mortgage kredisi olarak da bilinmektedir. Ev almak isteyen banka müşterileri özellikle faizler konusunda çok fazla tedirgin olmaktadır. Değişken faiz oranları bu açıdan müşterilerin korkularına sebep olmaktadır. Sabit bir ödeme metodu çok daha cazip olmaktadır. Sabit faizli konut kredilerinden faydalanmak isteyenler için bu şekilde bir sabit faizli ödeme metodu müşterilerin ilgisini çekmektedir. Her banka olmasa da birçok banka bu şekilde kredi imkanları vermektedir.

Sabit faizle kredi alma meselesini biraz daha kısa şekilde özet geçmek gerekirse öncelikle alacağınız kredide vade sayısını bizzat siz belirliyorsunuz. Vade sayısı belirlerken diğer taraftan sabit faizli seçeneğini tercih etmeniz durumunda ödemeleriniz sabitlenecektir. Güncel olarak faiz oranları değişim gösterir. Eğer faiz oranları yükselecek olursa siz bundan negatif şekilde etkilenmezsiniz. Yani borcunuz asla yükselmez. Diğer taraftan ise faiz oranlarınız düşecek olursa düşüşten etkilenirsiniz. Yükseldiği zaman yükseliş olmazken düştüğü zaman borcunuz azalacaktır. Bu müşteriler için çok avantajlı bir sistem olmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir