Teknolojiye Yön Veren Şeyler

Merhaba değerli okurlarım, yazılarıma uzun bir süre üzücü bir nedenle ara vermiştim. Fakat bu arada düşündüm ve kendimi toparladım geri yazmaya karar verdim. Fakat bir değişiklik ile geri geldim.  Artık teknoloji kategorisi altında da yazılar yamaya başlıyorum. Bu kategoride ilk yazımı da teknolojiye yön veren şeyler hakkında yazmaya karar verdim. İşte benim görüşümle teknolojiye yön veren şeyler ;

Teknoloji denilince akla sonu gelmeyecek şeyler hayal edebiliyoruz. Bu noktada ise şu cümle gerçekten tam yerinde olsa gerek ” HAYAL EDEBİLDİĞİN HER ŞEY GERÇEKTİR ” Evet gerçekten teknolojide ne hayal ediliyorsa gerçekleşiyor. Ucu bucağı görünmeyen hayal ettiğimiz bütün teknoloji ürünleri yavaş yavaş hayatımıza girmeye başladı. Peki bu hayaller nasıl ortaya çıkıyor bu hayallere nelere yön veriyor ?

Teknolojiye Yön Veren Şeyler

Teknolojiye yön veren şeylere şöyle bir göz attım ilk sıraya koyacağım madde hiç düşünmeden tabi ki insanlar oluyor. İnsanların ihtiyaçları gerçekten teknolojiye en büyük yön veren şey. Ev yaşamından dış yaşama aklınıza insanla ilgili aklınıza gelen ne varsa bunlar teknolojiye yön veren en büyük etkenler. Zaten aşağıda madde madde sıralayacağım şeyler de yine insanla ilgili aklınıza gelen şeylerden teknolojiye yön veren en önemli maddelerden bir kaçı olacak.

İlk olarak insan sağlığı diyerek detaylara giriyorum ;

İnsan sağlığı teknolojiye yön veren büyük etkenlerden biridir bence. Neden diyecek olursanız geçtiğimiz her gün çeşitli hastalıklar türedi. Nasıl türedi nereden türedi buna bir yorum yapamıyoruz ama tıp teknolojisinde çok büyük etken oldu. Bazı hastalıklar hariç hastalıkların büyük çoğunluğuna çareler bulundu. Buda bir teknolojidir hem de büyük bir teknoloji. Hastalıklara aşılar ilaçlar üretiliyor bence hasta olanlara çareler bulunuyor ve buda insanların bir nevi yaşamını daha iyi yapıyor diyebiliriz. Tabi ki ölüm Allah’ın emri ne zaman geleceği belli olmaz ama insanları hasta iken iyileştiren bir teknoloji var. Bu yüzden teknolojiye yön veren en büyük etken insan sağlığıdır diyebilirim.

Bundan sonra yazacaklarımda gerçekten çok kararsız kaldım desem yalan olmaz.

İkinci sıraya bir çok şey ekleyebiliyorum, üretim, tüketim, iletişim. Üretim ihtiyacımız olan şeyleri üretmek için her geçen gün gelişen teknoloji ürünlerini üretmek için yeni teknolojik üretim aletlerine ihtiyaç duyulması içten bile değil. Bu yüzden üretim de yani teknoloji teknolojiye yön veriyor diyebiliriz. Tüketim olarak gıdaları gösterebiliriz gıdalarda her geçen gün yeni tatlar karşımıza çıkıyor bence buda bir teknolojidir. İletişim dediğimiz zaman zaten hepimiz bu konuda nasıl bir teknoloji olduğunu biliyoruz ve teknoloji konusunda pastanın çoğunu iletişimin yediğini biliyoruz. Buda doğal olarak teknolojiye büyük yön veren etkenlerden biridir.

Teknolojiye yön veren diğer bir etken ise benim görüşümle tabi ki üşengeçlik 🙂

İnsanların üşengeçliği teknolojiye büyük yön veriyor ve her şey robotlaşıyor diyebilirim. Ama insanlar her şeyi robota çevirerek aslında kendilerine büyük kötülük yapıyor. Yakında bütün üretimler robotla olacak ve insan gücüne ihtiyaç kalmayacak gibi görünüyor. Bu da doğal olarak büyük bir işsizlik sorununa yol açacak. Şuan bile o kadar çok insan işsiz kalırken her şeyin robot üretimine geçtiği anda düşünemiyorum bile. Bu yüzden üşengeçlik ile gelen teknolojiyi zararlı teknoloji olarak görüyorum.

Bu yazımı daha fazla uzatmadan bura da noktalıyorum. Ama teknolojiye yön veren şeyler konusunda yazı dizime devam edeceğim. Bu arada kendime yeni bir slogan da buldum ” TEKNOLOJİYİ SÜPÜREN KADIN ” sizinde bana bu konuda önerileriniz olursa yorum kısmından bekliyorum. Daha mantıklı şeyler bulabiliriz belki de.

Teknolojiden uzak kalmayın ama çokta kapılmayın. Bulut neymiş yahu sözü ile hepinize iyi günler diliyorum 🙂

Arzu

Araştırmayı ve paylaşmayı çok seviyorum. Bu sitede sizler için bütün araştırmalarımı paylaşacağım

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir