Ülkemizdeki Batık Bankalara Ne Oldu

Türkiye’de batan bankaların birçoğu belirli dönemlerde batma durumu ile karşı karşıya kaldı. Özellikle 5 Nisan 1994 tarihinde meydana gelen ekonomik kriz bu dönemler arasında ilk sırada yer almaktadır. Devülasyon ile birlikte mevcut durumdaki döviz fiyatları normal değerlerinin yaklaşık iki ya da üç katına çıkmıştır. Ayrıca gecelik faizler de çok fazla yükselmişti. Bu ekonomik kriz döneminde çok sayıda banka zor durumda kaldı. Özellikle devlete ait olan çok sayıdaki banka tasfiye edildi ve diğer devlet bankaları ile birleşti. Bu dönem içerisinde özel bankalar içerisinde çok sayıda kapanan banka oldu. Diğerlerinden bir kısmı ise farklı bankalar ile birleşerek kötü bir dönemden çıkmayı başardı.

Sonrasında ise 2001 senesinde bir sıkıntı ortaya çıktı ve bu dönemde de batan çok sayıda banka oldu. Cumhurbaşkanlığında başlamış olan kriz bir ekonomik kriz meydana getirdi. Bu da çok sayıda özel bankanın batmasına sebep oldu. Ülke tarihinde farklı sebeplerle ve çeşitli dönemlerde batan çok sayıda banka oldu. Bu bankaları sıralayacak olursak Bank Ekspres, Esbank, Yaşarbank, Egebank, Yurtbank, Bank Kapital, Etibank, Demirbank, Ulusal Bank, İktisat Bankası, Sümerbank, Tariş Bank, Bayındırbank, Kentbank, EGS bank, Site Bank, Toprak Bank, Adabank bu bankalar arasında yer almaktadır. Bunların dışında çok daha büyük çaptaki bankalar arasında da batanlar oldu. Bunlar da Türk Ticaret Bankası, Pamukbank, İmar Bankası olmaktadır.

Peki Batık Bankalara Ne Oldu?

Meclise TMSF tarafından sunulan Çok Gizli ifadesinin yer almış olduğu rapor içerisinde 1994 senesi 2005 senesi arasında batmış olan bankaların maliyetleri 31.4 milyar dolar olduğu ifade ediliyordu. Ayrıca bu tutarın 50 milyar dolara kadar ulaşacağı belirtiliyor. Aynı zaman dilimi içerisinde bankalar arasından 20 tanesinin yönetimi devlete geçti. 5 Bankanın ise iflasına karar verilmiştir.

Batan bankalar arasında çok daha büyük bankalar da yer aldı. Bu bankaların nasıl battıklarına daha detaylı olarak inebiliriz. Öncelikle kuruluşu çok uzun yıllar öncesine 1928 senesine kadar uzanan İmar Bankası 2005 senesi içerisinde batmıştır. İmar Bankası yakın bir tarihte battığı için şimdilerde hala daha ismine aşina olduğumuz bir bankadır. İmar Bankası bir dönem vermiş olduğu cazip faiz oranları ile birlikte bir çok insanın birikimlerini kullandığı bir banka idi. Ancak 1999 ve aynı zamanda 2001 senelerinde geçirilen sıkıntılı dönemler sonrasında zor bir süreç içerisine girdi. Daha sonra off shore sisteminden kaynaklı olarak bir iç açık meydana geldi. Daha sonrasında ise TMSF tarafından 2003 senesinde el koyuldu. Bu süreç içerisinde çok sayıda insan mağdur konuma düşmüştür. İmar Bankasının batması sonucunda toplamda 9 milyar tl devlet zararına sebep olmuştur. Bu yüzden büyük bankaların batışları ülke ekonomisine de çok büyük zararlar vermiştir.

Bir diğer büyük banka ise bir zamanlar Türk Ticaret Bankası idi. Türk Ticaret Bankası 1913 senesinde kurulmuştur. En eski bankalardan bir tanesi idi. Ancak 2000 li yıllarda söz konusu olan ekonomik krizler bu bankayı da derinden etkilemiştir. Türkiye Ticaret Bankası daha çok Türkbank olarak biniliyordu. İlk kuruluşu 13.629 Osmanlı lirası ile özel sermaye şeklinde kurulmuştur. Parlak zamanlarında ise 412 adet şube ile hareket etmekte idi. Parlak şekilde geçmiş olan 88 yıl sonrasında fonun sağlamış olduğu 1 milyon dolarlık desteğe rağmen toparlanamamıştır. Mali krizden kurtulamadığı için 2002 senesinde faaliyetler sonlanmış ve banka tamamen batmıştır.

Bir diğer banka ise 1953 senesinde kurulan ve 2001 senesine kadar faaliyet göstermiş olan Demirbank. Demirbank Cıngıllı Holding tarafından kurulmuştur. Demirbank hikayesi üniversitelerde bile ders olarak gösterilmektedir. Bankacılık sistemine örnek olarak gösterilmektedir. Demirbank piyasalardan kısa ve uzun vadeli olarak kaynaklar toplanıyordu. Mevcut parayı devlet tahvillerine yatıran ve büyük hatalar yapan Demirbank mevcut risklerini yönetemeyerek 2001 senesinde TMSF’ye devredilmiştir. Daha sonra ise HSBC Bank bunu satın almıştır. Pamukbank ise 1955 senesinde kurulan ve 2002 senesine kadar faaliyet gösteren bir diğer büyük banka. 17 milyon tl sermaye ile kurulan banka 2002 senesinde yaklaşık 2 milyar dolar bir açık meydana geldiği için batmıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir